På endnu en dejlig solskinsdag holdt Herreklubben Forårsafslutningsturnering med deltagelse af 50 glade Herreklubmedlemmer. Herreklubben har oplevet stor tilgang i de sidste 2 år, så medlemstallet er nået 81 og det var dejligt at se så mange nye medlemmer deltage i turneringen.

Efter at den lækre og møre helstegte pattegris var blevet spist skulle der uddeles præmier for dages spil, nærmest pinden, forårets vindere og nærmest pinden på hul 5. I alt 78 flasker god rødvin blev uddelt.

Vinden drillede lidt på banen, men der blev alligevel scoret pænt i det traditionsrige format: Mixed Par, hvor vi spiller Best Ball på hul 1-6, Greensome på hul 7-12 og Foursome på hul 13-18. Vindere af dagens dyst blev Flemming Lyng og Hans Christian Fausbøll med 43 point.

Cafe Solvogn var sponsor for turneringen.

/Herreklubben